اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین

بیان روز:شهردار تهران گفت: اگر کسی ثابت کرد که قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می​دهد، بنده می‌پذیرم.

کد خبر: ۱۰۹۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۳

محمدباقر قالیباف شهردار تهران در پاسخ به این سئوال که 8 سال پیش شما کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بودید و امروز هم به عنوان یکی از گزینه های جدی در این حوزه مطرح هستید، اما بارها گفته اید که «از سیاست متنفرم»؛ این دو چطور با هم قابل جمع است، گفت: آنچه من گفتم مبتنی بر تنفر از سیاست بازی بوده است نه اصل سیاست. اتفاقا سیاست به معنای خردورزی، تدبیر و درایت داشتن حتما کار خوبی است و هیچ عقل متصل به وحی‌ای مخالف آن نیست.
شهردار تهران افزود: امروز در این اصل که سیاستمان باید عین دیانتمان و دیانتمان عین سیاستمان باشد مشکلی نداریم. آنچه امروز مشکل به نظر می رسد این است که اکثر سیاستمداران دنیا سیاست را وسیله ای برای مکر و حیله می بینند، که این موضوع در مبانی دینی ما جایی ندارد. از طرفی هم برخی سیاست را به عنوان بده بستان می شناسند. یعنی در یک بده بستان سیاسی با هم کار می کنند که این موضوع هم واقعا در انقلاب، نظام اسلامی و عالم سیاست در فضای اسلامی جایگاهی ندارد و لذا گر بنده گلایه کردم از این فضا بوده است.

اهم سخنان شهردار تهران در گفت و گو با مهر در ادامه می‌آید:

نمونه مشکلات در فضای سیاسی ناسالم جریانات اخیر در کشور است. چرا در فضای سیاسی کار به جایی می رسد که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: "این کار خلاف قانون، خلاف شرع و خلاف اخلاق است". نگرانی ما از شکل گیری و دامن زدن به فضای سیاسی آلوده به اینگونه بحث ها است وگرنه مگر یک مجموعه، نظام، جامعه و فردی که ادعای یک حرکتی می کند و بخواهد در عرصه داخلی و بین المللی وارد شود، آیا می تواند بگوید که من از سیاست بدم می آید؟ آن بخش از بی صداقتی ها، پرده دری ها، ریاکاری ها و آن چیزهایی که متاسفانه در سالهای اخیر در کشور باب شده است مورد انتقاد بنده است.
اینکه می گویید من خیلی نسبت به موضوعات پاسخ ندادم به این معنی نیست که من پاسخگو نیستم، بلکه ممکن است عکس العمل نشان ندهم. واقعیت این است عمده حرف‌هایی که زده می شود هم حرف هایی مغرضانه است و هم اینکه صحت ندارد. اگر بنده بخواهم نسبت به این موضوعات و مسائل بی پایه و اساس واکنش نشان بدهم صبح تا شب باید نقش سخنگویی را ایفا کنم که این و آن را تکذیب می کند. اگر این کار را انجام بدهم آن وقت چه کسی می خواهد شهر را اداره کند؟ به هر حال این شهر بزرگ نیازی به تلاش های زیادی دارد.
(درباره اینکه پاسخ شما به برخی رسانه‌ها که بعضا در اخبار خود از وجود پرونده های عجیب و غریب علیه شخص شما و شهرداری سخن می گویند، چیست؟) من این موضوع را به دو قسمت تقسیم می کنم. یکی مباحث مربوط به شخص بنده به عنوان قالیباف و شهردار تهران و بخشی دیگر مربوط به شهرداری است. وقتی در مورد بنده صحبت می شود مربوط به طول دوره مدیریت من در شهرداری تهران و اقداماتم در طول زندگی است.

بنده همیشه در هر محفل و نشستی گفته ام هر کسی که در رابطه با من حرف و مطلبی دارد نسبت به انتشار آن آزاد است، البته به شرط اینکه مطالب آنها با سند و مدرک همراه باشد، نه بر اساس جوسازی‌ها و حرف های بی پایه و اساس. مثلا شما خیلی وقت ها ممکن است بشنوید که قالیباف سرمایه دار است ،خوب اشکالی ندارد اگر کسی توانست در این کشور ثابت کند که قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد من قبول می کنم. در حالیکه بنده حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح هم انجام نمی دهم چرا که زمانی یک بچه رزمنده بوده ام و امروز هم هر کجا کار می کنم با دریافت حقوقم از همانجا ارتزاق می کنم.
درباره فعالیت‌های شهرداری هم باید اشاره کنم هیچ مدیر عاقل و متعهدی در هر مجموعه‌ای که کار می کند نمی‌تواند مدعی شود که مجموعه تحت نظارتش هیچ گونه تخلفی ندارد. اگر اینچنین است پس این حجم میلیونی پرونده ها در قوه قضائیه برای چیست؟ پس حتما اشکالاتی وجود دارد و هیچ کس هم منکر وجود اشکالات نیست. اما در طول مدیریت بنده بر شهرداری تهران همه دستگاه های نظارتی و کنترلی و آنهایی که می توانند تصمیم گیر باشند مثل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، شورای شهر تهران، سازمان حسابرسی کشور و وزارت اطلاعات 4 سال متوالی است که شهرداری تهران را به عنوان دستگاه نمونه در مبارزه با فساد و تخلف معرفی می کنند.البته فارغ از درست نبودن اقدامات عده ای برای اتهام زنی و ارائه سند و مدرک، کسانی که بر اساس مبانی خود این کار را دنبال می کنند باید بدانند که این کار حتما کار غلطی است که نه اخلاقی، نه اسلامی و نه قانونی است و از همان اقداماتی است که به تعبیر حضرت آقا هم خلاف قانون، هم خلاف اخلاق و هم خلاف شرع و خلاف حقوق اساسی ملت است.
 به هر حال اگر امروز شهرداری تهران یک اشکالی دارد و کسی می خواهد این ایراد را نگه دارد، سوء ظن پیدا کند و در روز مبادا آن را مورد استفاده قرار دهد این کار با کدامیک از مبانی دین، احادیث، روایات، قرآن و قانون سنخیت دارد؟ هر کس اینگونه اقدامات را انجام دهد حتما باید بداند این کارها یک کار شیطانی است و بهتر است مردم و رسانه ها چنین اقداماتی را تقبیح کنند. اگر اشکالی هم در جایی وجود دارد شایسته است که به دستگاه های نظارتی و قضایی اعلام شود.


من فکر می کنم فضای بگم بگم دیگر گذشته و قدیمی شده و جامعه هم از اهداف اینگونه رفتارها اگاه است و از مردم از اینگونه اعمال دوری می کنند.
در شهرداری مگر پول نبود؟ مگر دیگران نمی توانستند خدمات فعلی را به مردم ارائه کنند؟ اگر کسی در دوران بنده به شهرداری آمد بر اساس شناخت و شایسته سالاری بود و حتی گرایش سیاسی اش هم در این انتخاب دخالتی نداشت.

در موضوع هدفمندی یارانه ها هم با سیاست زدگی عمل شد. بر این اساس یارانه نقدی که پرداخت آن به طور ملموس در جامعه احساس می شود انجام شد اما یارانه تولید که اهمیت بسزایی دارد و در طولانی مدت اثرگذاری خود را نشان می دهد، پرداخت نشد که این موضوعات باعث بوجود آمدن چالش های اقتصادی در کشور شده است؛ البته بنده معتقدم این چالش ها به سرعت قابل حل و فصل است. ضمن اینکه اعتقاد دارم واقعا بخش کمی از مشکلات که سهم ناچیزی دارد ناشی از تحریم است.
هدف ما از تشکیل این ائتلاف( ائتلاف سه نفره قالیباف، ولایتی،حدادعادل) این است که می خواهیم یک حرف را به جامعه بگوییم و اینکه علاقه مند ادامه زشتی های فعلی در جامعه نیستیم.

بنده به عنوان یک بچه رزمنده یاد گرفته ام که منافع شخصی را را به منافع انقلاب ترجیح ندهم و آن سیاستی که من با آن مشکل دارم سیاست مکارانه است.

سعی ما این است که در ائتلاف سه گانه بحث های شخصی را کنار بگذاریم و به دنبال اصلاح رویه های نادرست گذشته باشیم . بر این اساس بنده یک مصاحبه بیشتر انجام ندادم و طی آن گفته ام که این ائتلاف یک ائتلاف عقیدتی است.

بنده معتقدم نوع مدیریت من و نگاه آقای هاشمی بسیار متفاوت است و بر همین اساس شاید جزو اولین کسانی بودم که به ایشان و روند سازندگی در سال 73 انتقاد کردم. این موضوع را بطور مفصل زمانی با آقای هاشمی در میان گذاشتم که در قرارگاه سازندگی بودم و مثالی هم برای ایشان از مدل ادامه جنگ در دوران دفاع مقدس در بکارگیری نیروهای بسیجی در کنار دیگر سازمان‌ها آوردم.

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: