اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین

بیان روز:دبیر شورایعالی اطلاع رسانی کشور گفت: استفاده از فضای مجازی فرصت مناسبی برای گسترش پیام انقلاب اسلامی در دنیا فراهم کرده است.

کد خبر: ۱۱۰۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۲

حجت الاسلام حمید شهریاری  در نخستین گردهمایی مدیران و فعالان فضای مجازی در لرستان گفت: اجرای طرح دولت الکترونیک و دسترسی 50 درصدی مردم به اینترنت و تولید سالانه صدها نرم افزار دینی از موفقیت‌های چشمگیر کشور در عرصه مجازی است.

وی افزود: بهترین تمثیل برای فضای مجازی این است که یک زمین دیگری برای بشر با سبک و سیاق جدید ابداع شد که این زمین شامل دولت، قوه قضائیه و کشور است.

وی افزود: ترتیبی که تاثیرگذاری آن در قرن جدید رخ می‌دهد، دنیای جدیدی توسط خود بشر ابداع شده است.

شهریاری اظهار داشت: تاسیس شورای مجازی توسط آیت‌الله امام خامنه‌ای یک ابتکار بی‌نظیر بود و حضرت آقا نخستین کسی بودند که در سال 1368 مرکز تحقیقات فناوری را تاسیس کردند که این نوآوری و آینده‌نگری نشان دهنده عمق تفکر ایشان است.

وی ادامه داد: دنیا،‌ دنیای شبکه‌ای و ارتباطات شده است و ارتباطات فاصله فیزیکی را شکسته است.

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور گفت: فقدان دسترسی حداکثری زیرساخت‌های ارتباطی با پهنای باند بالا و فیبرنوری در کشور به محتواهای پاک و مطلوب است.

وی ادامه داد: در بستر اینترنت که کلید آن دست آمریکاست ما می‌توانیم در کشور خودمان بدون نیاز به آنها اینترنت خودمان را فعال کنیم و یک بستر شبکه ملی ارتباطی را تاسیس کنیم.

وی اظهار داشت: ضعف بعدی ما اطلاع رسانی ضعیف و ناکافی بودن اطلاعات و آموزش در این زمینه است.

شهریاری یادآور شد: گوگل فقط یک نرم‌افزار نیست، بلکه مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و سخت‌افزارها است که سرمایه‌گذاری سنگینی بر روی آن شده است.

وی به قوت‌های فضاهای مجازی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما در این زمینه دارای اشراف اطلاعاتی و امنیت کامل مرکز ستادهای دیجیتال،‌ دادسرای ویژه فضای رایانه‌ای و... هستیم.

شهریاری افزود: فعال شدن دستگاه‌های اجرایی، صدا و سیما، سپاه و ... در زمینه فضاهای مجازی می‌توانند نقش موثری در پیشرفت جامعه داشته باشند.

دبیر شورایعالی اطلاع رسانی کشور گفت: این انقلاب اسلامی که در کشورهای عربی به وجود آمده است، از نفس امام، ملت و فضای مجازی به وجود آمده و این فرصت‌ها را فضای مجازی در اختیار انقلاب اسلامی قرار داده است.

شهریاری افزود: راه‌اندازی ایمیل ملی با امنیت تضمین شده و ایجاد مرکز رسانه‌های دیجیتال، دادسرای ویژه رایانه و پلیس فتا با 65 درصد کشف جرائم در این عرصه، از دیگر موفقیت‌ها و توانمندی‌های کشور در حوزه سایبری است.

دبیر شورایعالی اطلاع رسانی افزود: البته نبود مرجع تعیین استاندارد و پالایش هوشمند در عرصه مجازی از دیگر ضعف‌های موجود در این حوزه است که اقدام قابل توجهی نیز دراین خصوص انجام نشده است.

شهریاری اظهار داشت: همچنین عدم توجه جدی به تولید محتوای بومی و موثر و همچنین موتور جستجوی ملی یکی دیگر از ضعف‌های کنونی کشور در حوزه فضای مجازی است.

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: