اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین
صفار هرندی مطرح کرد:

بیان روز:صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با پنجره به تشریح آرایش سیاسی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

کد خبر: ۱۱۲۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۲

صفارهرندی از چهره های اصولگرای است که سرنوشت متفاوتی نسبت به دیگر جداشده های دولت دارد. او نه به دنبال تشکیل جبهه و گفتمان رفته است و نه در پوشش انتقاد از دولت کاندیدای ریاست جمهوری شده است. صفار در گفت و گوی خود به نکات پر اهمیتی از رقابت های این دوره از انتخابات اشاره می کند و در خصوص کاهش شور و نشاط انتخاباتی در این دوره از رقابت ها می گوید: همان بهتر که شو و نشاط به معنای جو چنگ اندازی به صورت یکدیگر در جامعه وجود ندارد!، مردم بلوغ سیاسی شان رشد خوبی داشته است و ما بدون پر کردن خیابان ها از پوستر های تبلیغاتی می توانیم چنین مشارکتی را در این شرایط رقم بزنیم. وی همچنین درباره شائبه هایی که اخیرا رسانه دولت و همچنین برخی اطرافیان دولت مبنی بر اصولگرا نبودن دولت نهم و دهم مطرح می کنند پاسخ داد و گفت:در سال 84 احمدی نژاد به اعتبار اصول گرایان وارد انتخابات شدند؛‌ هر چند در همان زمان نیز در روند وحدت کار شکنی هایی داشت.

سابقه ای این افراد مشخص است. همگی در جریان های اصول گرایی ریشه داشته اند. حالا این که یکی از افراد همین دولت در این مدت بیاید بگوید که دولت خارج از جریان اوصلگرایی بوده است،‌ ادعای خنده داری است. وی در ادامه تاکید می کند: محبوبیت احمدی نژاد متعلق به شخص خودش نبوده است و امروز ایشان محبوبیت گذشته را ندارد، این که آقای احمدی نژادتصور می کند می تواند محبوبیت خود را به دیگری انتقال دهد، تصور غلط و شکست خورده ای است. *** در ادامه بخش های مهم صحبت های صفارهرندی را ملاحظه می کنید؛ - سوال) با نگاهی به فضای امروز جامعه به نظر می رسد که در مقایسه با انتخابات های گذشته از شور و نشاط انتخاباتی در جامعه کاسته شده است. این آرامش چه دلیلی می تواند داشته باشد. پاسخ: گاهی در عرصه سیاست بار مثبت و منفی برخی عبارت جا به جا می شود. یک از این عبارت همین شور نشاط انتخاباتی است. همان بهتر که شور و نشاط به معنای جو چنگ اندازی به صورت یکدیگر در جامعه وجود ندارد! البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که در نظر سنجی هایی که در این مدت از مردم پرسیده شده است در مقایسه با سالیان گذشته میزان علاقه به مشارکت در انتخابات افزایش داشته است. در واقع مردم بلوغ سیاسی شان رشد خوبی داشته است و ما بدون چنین شورو نشاط ها و پر کردن خیابان ها از پوستر های تبلیغاتی می توانیم چنین مشارکتی را در این شرایط رقم بزنیم. - سوال) وضعیت ائتلاف سه گانه اصولگرایان را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا آینده روشنی برای آن متصور هستید؟ پاسخ: این ائتلاف نیز نشان دهنده رشد سیاسی در کشور است و فواید مهمی به همراه خواهد داشت. اول این که واقعاً به این سطح از فداکاری برسیم که بگوییم حتماً نباید خودم در راس باشم و بقیه افراد هم می توانند در عرصه باشند و ما می توانیم به آن ها کمک کنیم.این از خود گذشتگی قابل تحسین است.

- ائتلاف سه گانه نیز از شخصیت هایی تشکیل شده است که توان اداره کشور را دارند و روند انتخاب افراد هم در این ائتلاف روند پسندیده ای است؛ یعنی هر کس که از نظر مردم محبوب تر بود، کاندیدا می شود و دیگران نیز در کنار او می مانند و به وی کمک می کنند. - برخی دیگر از اصول گرایان نیز گویا ائتلاف چهار نفره دیگری را تشکیل داده اند. این افراد همگی از یک طیف و جریان هستند و نمی توان آن را ائتلاف سه گانه این افراد از یک جریان تلقی نمی شوند و واقعاً هم ادره کشور صرفا به دست یک جریان ، شدنی نیست. - نگاه اصلاح طلبان از سال 88 تاکنون تغییر زیادی یافته است. اصلاح طلبان عنوان کرده اند از این که در و قایع سال 88 اختیار خود را به دست افراد تندرو اصلاح طلب سپرده بودند، پشیمان هستند و در همین جلسات به شدت از این گروه تندرو انتقاد و گلایه کرده اند. وقایع سال 88 و به ویژه حماسه 9 دی عقل خیلی ها را سر جای خود آورد. - برخی از این افراد در حوادث سال 88 نقش پر رنگی داشتند و بعضاً در قبال آن حوادث سکوت کرده اند و هنوز هم حاضر به تبری از آن افراد نیستند.

نظام حق دارد که با این اصلاح طلبان کمی دست به عصا حرکت کند. اصلاح طلبان برای شرکت در عرصه انتخابات باید مرز خود را بافتنه و وقایع 88 مشخص کنند و شاید بتوان گفت که برای حضور در انتخابات، شرط برائت از فتنه گران برای اصلاح طلبان ضروری است. انتخاباتی شود. به نظرم با توجه به شرایط موجود اقای خاتمی در انتخابات شرکت نمی کند چون ایاشن به خوبی می داند که شرایط حضورش مساعد نیست. - اصلاح طلبان به خوبی می دانند که امروز در شرایطی نیستند که بخواهند با نظام چانه زنی کنند یا چنین مذاکراتی داشته باشند. مثلاً آقای خاتمی در این سه سال امکان دیدار با رهبری را نداشته است؛‌در صورتی که تا پیش از آن، هر ماه یک بار از این امکان استفاده می کردند و این یعنی شرایط ایشان در مقایسه با گذشته تغییر یافته و در حد چانه زنی با نظام نیست. - سوال) خاتمی خودش در خواست دیدار نداشته یا این امکان از ایشان گرفته شده است؟ پاسخ: خودش این امکان را از خودش گرفت و با رفتارهایی که داشت، امروز دیگر از چنین امکانی برخوردار نیست! - سوال) احتمال حضور آقای هاشمی در این انتخابات چقدر جدی است؟ پاسخ: احتمال حضور شخص ایشان در انتخابات ضعیف است. بالاخره همان طور که خود ایشان هم عنوان کرده است، نسبت به گذشته خسته تر شده است شاید خیلی توان اداره کشور را نداشته باشد و بر این اساس خودش میلی به کاندیداتوری ندارد. برخی از مواضع ایشان هم رنگ و بوی انتخابات سال 84 را می دهد ولی به نظرم احتمال حضور ایشان ضعیف است. -سوال) دولت خود را جدا از اصولگرایان می داند و ما هم آن ها را جداگانه بررسی می کنیم، وضعیت دولت و نامزدی آقای مشایی در انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟ پاسخ: در سال 84 احمدی نژاد به اعتبار اصول گرایان وارد انتخابات شدند؛‌ هر چند در همان زمان نیز در روند وحدت کار شکنی هایی داشت. اما اگر به قبل تر برگردیم، خواهیم دید که شخص احمدی نژاد در مجلس ششم رای آنچنانی نداشت و در تهران نفر پنجاه و چهارم می شود. سابقه ای این افراد مشخص است. همگی در جریان های اصول گرایی ریشه داشته اند. حتی چند سال بعد از سال 84و در انتخابات مجلس هشتم، دولت در کمیته 5+6 نماینده داشت و خارج از اصول گرایی نبود. حالا این که یکی از افراد همین دولت در این مدت بیاید بگوید که دولت خارج از جریان اصولگرایی بوده است،‌ ادعای خنده داری است. - در نظر سنجی ها ایشان (مشایی) بیش از یک یا 1.8 درصد رأی نداشته است. ایشان مقبولیتی در جامعه ندارد و در نظر سنجی ها در دو موضوع رکوددار است.

در میان منفورترین نامزد های ریاست جمهوری درصدر قرار دارد. - این که آقای احمدی نژاد تصور می کند می تواند محبوبیت خود را به دیگری انتقال دهد، تصور غلط و شکست خورده ای است. - سوال) آیا افرادی نظر آقایان الهام و نیکزاد نمی توانند رأی ایشان را دوباره به دست آوردند؟ پاسخ: این محبوبیت را نمی توان به صورت کامل به دیگر انتقال داد. البته محبوبیت اقای احمدی نژاد هم متعلق به شخص خودش نبوده است و امروز ایشان محبوبیت گذشته را ندارد. در سال 84 هم شخص ایشان در دور اول فقط 4 میلیون رأی که در دور دوم و زمانی که سایر جریان های اصول گرایی پشت سر ایشان ایستادند، رأی ایشان به 17 میلیون رسید. - در سال 82 آقایان کروبی و خاتمی به دیدار رهبری رفتند و خواستار تعویق انتخابات شدند و مدعی بودند که شرایط برگزاری آن مهیا نیست. شرایط را هم طراحی کرده بودند برخی استانداران و نمایندگان مجلس استعفا داده بودند و کشورهای غربی هم تهدید کرده بودند که اگر انتخابات برگزار شود، نتیجه آن را به رسمیت نخواهند شناخت. رهبری در پاسخ به کروبی و خاتمی گفتند که انتخابات باید در تاریخ مقرر برگزار شودو اگر نمی توانید آن را برگزار کنید،‌بگویید تا یک گروه دیگر را مسول برگزاری انتخابات کنم! ارسال به کلوب ارسال به بالاترین ارسال به دنباله ارسال به فیسبوک

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: