اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین

بیان روز:برخی دانشجویان دانشگاه آزادخرم آباددر دوران تحصیلی خود با مشکلات و گرفتاری‎هاییی روبرو هستند.

کد خبر: ۱۲۰۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۷

این مشکلات می‎‎تواند روی پیشرفت تحصیلی آنها تأثیر بگذارد. شناخت مشکلات تأثیرگذار و اقدام در جهت کاهش تأثیرات کافی‌ آنها، می‌تواند در جهت پیشرفت تحصیلی دانشجویان مؤثر باشد.14-471.jpg

مشکلات اقتصادی، ویژگی‌های فردی، مشکلات‌ ناشی از عوامل محیطی و باورهای فرهنگی - اجتماعی دانشجویان، از جمله عواملی هستند که می‌توانند در پیشرفت‌ تحصیلی دانشجویان تأثیر منفی بگذارند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد توفیقات چشمگیری در توسعه آموزش عالی داشته است که نمی‌توان به‌ سادگی از کنار آن گذشت. یکی از مهم‌ترین افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، نقش اساسی آن در فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور و جهان است.

البته برخی کارشناسان از مسائلی همچون بالا بودن میزان شهریه و پایین بودن کیفیت سطح آموزش به‌ عنوان نقاط ضعف دانشگاه آزاد اسلامی نام می‌برند.

در این بین برخی مشکلات باعث شده دانشجویان این دانشگاه نسبت به تحصیلشان در این واحد آموزشی گلایه‌هایی داشته باشند

دراین خصوص س - الف به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه لرستان، افزود: متأسفانه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد کیفیت آموزشی چندان بالا نیست و رشته برخی اساتید با دروس ارائه شده مطابقت ندارد.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه دانشگاه سما از نظر کیفی در سطح پایینی قرار دارد اما دانشگاه‎های علوم تحقیقات(کارشناسی ارشد) جایگاه خود را در بین دانشگاه‎های کشور پیدا کرده‎اند.

یکی دیگر از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد به خبرنگار ایسنا، گفت: متأسفانه وضعیت کیفیت آموزشی دانشگاه آزاد واحد خرم‎آباد در حد مطلوبی نیست.

م - م ادامه داد: در سطح ارشد، اساتید هیأت علمی دقیقا مرتبط با رشته مورد نظر نیستند و در نتیجه مطالب درسی را آنطور که باید باشد نمی‎توانند ارائه دهند.

وی اضافه کرد: اگر هم اساتید مرتبط باشند کیفیت روش تدریشان در سطح پایینی بوده و دانشجو را مجبور به انجام تحقیق نمی‎کنند.

این شهروند خرم‎آبادی اضافه کرد: یکی از مهمترین دروسی که یک دانشجو باید در دوره ارشد فرا گیرد درس روش تحقیق است که متأسفانه به صورت کاربردی ارائه نمی‎شود و همین مسأله موجب می‎شود اکثر دانشجویان برای کارهای تحقیق و حتی پایان‎نامه متوسل به کافی‎نت و... شوند.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد در این‎باره به ایسنا، گفت: به دلیل کمبود امکانات و تسهیلات برای اساتید و دانشجویان و هیأت علمی، این دانشگاه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

حجت‎الاسلام متقی‎نیا با بیان اینکه در حال حاضر 450 استاد حق‎التدریس داریم، اضافه کرد: در بخش حق‎التدریسی‎ها از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم و تا رسیدن به وضعیت مطلوب در این راستا فاصله داریم.

وی یادآور شد: برخی از رشته‎ها در این دانشگاه متقاضی ندارند و اشباع شده‎ اما در برخی دیگر از رشته‎ها نیاز شدید است و برای راه‎اندازی آنها نیازمند هیأت علمی هستیم.

متقی‎نیا از حذف برخی رشته‎ها در این دانشگاه خبر داد و گفت: با جذب هیأت علمی مورد نیاز، رشته‎های جدید که متناسب با بازار کار باشند را راه‎اندازی خواهیم کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد با بیان اینکه تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد از بسیار بزرگ به جامع از جمله اهداف دانشگاه آزاد واحد خرم‎آباد است، ادامه داد: برای ارتقا دانشگاه نیازمند تحقق شاخص‎هایی در زمینه‎های مختلف هیأت علمی، امکانات آموزشی و پژوهشی و همچنین توسعه آزمایشگاه‎ها و دانشکده‎ها هستیم.

وی از ایجاد رشته‎ها و دانشکده‎های جدید در این دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: متأسفانه یک فرصت تاریخی در سه سال گذشته از دانشگاه آزاد خرم‎آباد در جهت توسعه و گسترش تحصیلات تکمیلی از جمله ارشد و دکتری گرفته شد در حالیکه دانشگاه آزاد بروجرد در این مدت 50 رشته ارشد گرفته است و در حال حاضر وارث این وضعیت نامطلوب شدم.

متقی‎نیا با بیان اینکه در طول چند ماه اخیر پرونده 18 رشته در مقطع ارشد و چهار رشته در مقطع کارشناسی تکمیل و برای تصویب ارسال شده است، یادآور شد: در راستای راه‎اندازی این رشته‎ها مجوز منطقه و شورای گسترش استان را گرفته‎ایم و امید می‎رود با تصویب در سازمان مرکزی و وزارت علوم برای مهرماه سال آینده اقدام به پذیرش دانشجو کنیم.

 

نماینده مردم خرم‎آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایسنا، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‎آباد به سمت راه‎اندازی رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی که نیاز امروز جامعه ماست برود.

دکتر ایرج عبدی ادامه داد: رشته‎هایی که دانشگاه آزاد راه‎اندازی می‎کند باید متناسب با نیاز جامعه باشد.

وی با بیان اینکه موافقت اولیه برای راه‎اندازی رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه آزاد گرفته شده است، متذکر شد: در حال حاضر علوم پزشکی با هشت رشته در خرم‎آباد آمادگی راه‎اندازی این رشته‎ها را دارد.

نماینده مردم خرم‎آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: سطح کمی و کیفی دانشگاه آزاد خرم‎آباد نسبت به گذشته کاهش یافته و نسبت به واحد بروجرد ضعیف‎تر عمل کرده است.

دکتر عبدی یادآور شد: تغییر و تحولاتی که در مدیریت دانشگاه صورت گرفت به منظور رشد و ارتقا سطح کمی و کیفی این دانشگاه بوده است.

وی گفت: نیاز است که مدیریت جدید دانشگاه آزاد خرم‎آباد نیازها و محورهای رشد این دانشگاه را شناسایی کرده و سطح کمی و کیفی آموزش را ارتقا دهد.

منبع ایسنا

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: