اخبارشهرستان
پربیننده ترین

کمبود فضای ورزشی مناسب در لرستان طی ادوار گذشته جان بسیاری از ورزشکاران استان را به خطر انداخته است.

کد خبر: ۱۵۹۰۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۹

به گزارش بیان روز به نقل ازلرستان ورزشی، در استان ما که جمعیتی نزدیک به یک میلیون و 800 هزار نفر را در خود جای داده است، مردم علاوه بر رنجی که از ضعیف بودن اقتصاد آن متحمل شده‌اند دردهای دیگری را نیز بر پیکره نحیف خود بر دوش می‌کشند.

یکی از این درد‌ها پایین بودن سطح سرانه ورزشی در لرستان است که باعث شده هر از چند گاهی مرگ یکی از اهالی ورزش لرستان را بدنبال داشته باشد.

پاییز سال 91 بود که حامد امیری مرد آهنین لرستان در آن روز‌ها که در مسابقات قوی‌ترین مردان آهنی شرکت می‌کرد و دو آیتم اسکات تعادلی و حمل جمدان رکورد جهان را ارتقا داده بود، به دلیل نبود محل تمرین در خرم آباد عازم بروجرد می شود تا در یک انبار متروکه سیمان تمرین کند، اما میان مسیر خرم آباد به بروجرد دچار سانحه تصادف شده و قطع نخاع می‌شود تا او دیگر نتواند به قول خودش حتی پاهای خود را تحمل کند.

حامد امیری

این اتفاق برای او در حالی رقم خورد که مدیران سابق اداره ورزش و وجوانان لرستان هیچ کدام از خواسته‌های او را انجام ندادند و حاظر نشدند فضایی برای این رشته ورزشی به دلیل کمبود فضا در اختیار او قرار دهند.

در حادثه دیگری که در ازنا رخ داد،" احسان حضرتی" موتور سوار قمی که در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کرده بود، به دلیل غیر استاندارد بودن پیست موتور سواری ازنا مصدوم شد و بعد از این که با وسیله شخصی او را به بیمارستان منتقل کردند، جان خود را از دست داد و سپس در زادگاه خود به خاک سپرده شد.

احسان حضرتی|دوچرخه سوار قمی

بعد از این ماجرا اردیبهشت امسال بود که پسران روستای افرینه از توابع شهرستان پلدختر که قبل‌ترها تصمیم گرفته بودند تیم فوتبالی تشکیل دهند و در مسابقات بین روستایی شرکت کنند؛ روستایی که هیچ امکانات ورزشی نداشت و 12 عضو این تیم در زمین‌های خاکی اطراف روستا تمرین می‌کردند.

بعد از پنج سال تمرین مداوم، اعضای تیم فوتبال شهدای افرینه در مسابقات بین روستایی قهرمان می‌شوند و تیم قهرمان باید خود را برای بازی‌های شهری آماده می‌کرد. به همین خاطر مجبور شدند تمرینات را جدی‌تر کنند تا بتوانند در این مسابقات هم قهرمان شوند. آن‌ها برای تمرین به سالن ورزشی در شهرهای پلدختر و معمولان یا روستای مورانی می‌رفتند و بعد از تمرین دوباره به روستا بازمی‌گشتند.

دو برادر به نام‌های اسد و علی همراه دایی‌شان و سه نفر دیگر از اقوام سوار خودروی پرایدی شدند و روستا را به مقصد سالن ورزشی شهر معمولان ترک کردند.

پشت سر آن‌ها نیز شش عضو دیگر تیم فوتبال روستا با خودروی دیگری حرکت کردند. آن‌ها پس از طی مسافتی 20 کیلومتری به سالن ورزشی رسیدند و ساعت یک بامداد جمعه، بعد از دو ساعت تمرین به سمت روستا حرکت کردند. خودروی پراید شش فوتبالیست در مسیر برگشت در پیچ تند جاده در منطقه «گاوزرده» واژگون شد و حادثه‌ای تلخ رقم خورد.

سرنشینان خودروی دوم وقتی متوجه این حادثه شدند، سریع به سمت خودروی واژگون‌شده رفته و همبازی‌های خود را از ماشین بیرون کشیدند. دقایقی بعد هم امدادگران اورژانس خود را به محل حادثه رساندند.

سه عشق فوتبالی که جان خود را از دست دادند

بله در این حادثه 3 جوان فوتبال دوست به دلیل در اختیار نداشتن زمین ورزشی جان خود را از دست دادند و 3 جوان دیگر نیز به شدت مصدوم و به مراکز درمانی مراجعه کردند.

در حادثه دیگری که باز هم امسال اتفاق افتاد، مجتبی چنگایی کشتی گیر جوان و جویای نام خرم آبادی وزن 60 کیلو گرم در حال تمرین بود که به دلیل ایست قلبی جان خود را به خاطر نبود امکانات پزشکی سالن انوشیروان رضایی از دست می‌دهد تا خانواده او، جوان رعنای خود را تقدیم خاک کنند.

مجتبی چنگایی

در حادثه دیگری گه جمعه گذشته در بروجرد اتقاق افتاد علی رضا نوروزیان دوچرخه سوار ملی پوش بروجردی رشته سرعت کشورمان، در حین تمرینات میان جاده بروجرد به اشترینان، به علت تصادف دچار مصدومیت شد که بلافاصله به علت جرات وارد شده، جان خود را از دست داد.

مراسم خاکسپاری علی رضا نوروزیان

نوروزیان، از ورزشکاران شایسته لرستان در رشته سرعت است که ظهر روز جمعه در مسیر بروجرد به ملایر در حال رکاب زدن بود، اما چون سرعت بالایی داشت و سرش پایین بوده، به خودروی تریلری که در کنار جاده پارک کرده است برخورد می‌کند و با توجه به این که از کلاه ایمنی نیز استفاده کرده دوچار مصدومیت سختی از ناحیه سر می‌شود، که دقایقی بعد جان خود را از دست می‌دهد.

 پیکر این رکاب زن برجسته لرستانی، روز یکشنبه با حضور مسئولان، جامعه ورزشی و مردم فهیم بروجرد تشیع و به خاک سپرده شد تا او نیز به دلیل نبود حتی یک پیست سرعت در استان جان خود را از دست دهد و جامعه دوچرخه سواری کشور را عزا دار کند.

همه این اتفاقات و ده‌ها حادثه دیگری که در لرستان اتفاق افتاده است، به دلیل کم بودن سطح سرانه ورزشی و نبود امکانات اتفاق افتاده است، که اگر فکری برای آن نشود، بدون شک باز هم باید شاهد تکرار حوادثی از این دست باشیم.

این در حالی است که بر اساس آمارهای موجود، سطح سرانه اماکن ورزشی لرستان کمتر از 53 سانتی متر است و با میانگین کشوری که یک متر و 50 سانت است فاصله زیادی دارد.

کمبود اماکن ورزشی استان در حالی است که کیش از فضاهای ورزشی زیادی برخوردار است و بر اساس اعلام مسئولان محلی آنجا برای هر نفر از ساکنان آنجا"هفت متر"متر سرانه ورزشی وجود دارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: