اخبارجديد
پربیننده ترین
مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست‌جمهوری:

مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست‌جمهوری گفت: هر نهاد و دستگاهی در قانون جذب جدید که به بهانه نداشتن دیپلم فرزندان شهدا، ایثارگر و جانبازان را استخدام نکند خلاف قانون عمل کرده است.

کد خبر: ۲۱۰۳۸
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵

 حجت‌الاسلام پرویز ولی‌زاده در سومین جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران آذربایجان‌غربی که در سالن شهید عطایی استانداری در ارومیه برگزار شد، با بیان اینکه شرایط سنی و تحصیلی برای اشتغال فرزندان شهدا، ایثارگر و جانبازان در دستگاه‌های اجرایی شرط نیست، اظهار کرد: هر نهاد و دستگاهی در قانون جذب جدید که به بهانه نداشتن دیپلم فرزندان شهدا، ایثارگر و جانبازان را استخدام نکند خلاف قانون عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه تنها افرادی که اختلاس می‌کنند خلافکار محسوب نمی‌شوند، افزود: در همه کشورهای دنیا احترام ویژه‌ای به رزمندگان و خانواده آنان گذاشته می‌شود رزمندگانی که حتی در مواردی برای اشغال سرزمین‌های دیگر در جنگ‌ها کشته شده‌اند حال آنکه رزمندگان جمهوری اسلامی ایران در راه خدا و برای دفاع از وطن جان خود را از دست داده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: با این وجود در حالی که در قانون ماده‌ای مبنی بر استخدام نکردن فرزندان خانواده شهدا، ایثارگر و جانباز وجود ندارد چرا باید برخی از دستگاه‌ها و نهادها از عمل به قانون امتناع بورزند در این صورت باید مردم این مدیران را به نهاد بالادستی معرفی کنند تا به این منظور محاکمه بشوند و مشاوران امور ایثارگران در دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به اجرای این قوانین در حوزه متبوع خود دقت کافی را داشته باشند.

* دانشگاه آزاد، قوه قضاییه و نیروی انتظامی ماده 51 را اجرا نمی‌کنند

وی با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد، قوه قضاییه و نیروی انتظامی ماده 51 را اجرا نمی‌کنند، ادامه داد: آموزش و پرورش با دارا بودن بیشترین تعداد شهید، ایثارگر، جانباز و کمبود منابع مالی این ماده را اجرا کرده است و طبق این ماده دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند به شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر و آزادگان شاغل، ماهانه مبلغی معادل 25 درصد از حداقل حقوق کارکنان را که هر سال توسط دولت تعیین می‌شود، به عنوان فوق‌العاده ایثارگری بپردازند.

ولی‌زاده با اشاره به اینکه معوقات خانواده شهدا از سال 89 پرداخت نشده بود، عنوان کرد: فروردین ماه امسال 40 هزار میلیارد ریال در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران برای پرداخت این معوقات قرار گرفت و برای رفاه حال این خانواده‌ها قانون خدمات جامع ایثارگران در سال 92 و قانون تشکیل شورای فرهنگ ایثار و شهادت در آبان ماه سال 94 ابلاغ شد.

* دو میلیون رزمنده در کشور فاقد متولی هستند

وی با بیان اینکه دو میلیون رزمنده در کشور فاقد متولی هستند، تصریح کرد: برای این منظور با ستاد کل نیروهای مسلح گفت‌وگوهایی انجام شده است تا برای این تعداد متولی در کشور پیدا شود ولی هنوز نمی‌توان در مورد نتیجه آن صحبت کرد و پس از گذشت سال‌ها از انقلاب در این مورد کوتاهی‌هایی شده است.

مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست‌جمهوری با انتقاد از اینکه برخلاف اینکه در برنامه‌ ششم توسعه اعتباری برای بنیاد شهید و امور ایثارگران در نظر گرفته شده ولی در بودجه سال 96 هیچ اعتباری برای آن از سوی مجلس لحاظ نشده است، بیان کرد: با برآوردهای صورت گرفته برای منظور 240 هزار میلیارد ریال بودجه لازم است ولی وقتی پیش‌بینی آن در بودجه صورت نگرفته دست دولت برای پرداخت این مقدار کوتاه است.

منبع:فارس

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: