پربیننده ترین

حقوق برخی مقامات کشور در سال ۹۷ افزایش نمی یابد.

کد خبر: ۲۱۲۵۴
تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۲

 به گزارش  بیان روز،افزایش حقوق رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس و اعضا شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفرا، معاونین وزرا در سال 97 ممنوع شد.

 

آخرین وضعیت پرداخت حقوق معلمان حق التدریس و سربازمعلمان !

فروردین امسال مسئولان آموزش و پرورش از پایان تأخیر در پرداخت حقوق معلمان خبر دادند و قرار شد حقوق معلمان حق‌التدریس و سربازمعلمان همزمان با سایر معلمان پرداخت شود اما هم‌اکنون معلمان حق‌التدریس از عدم‌دریافت حقوق از آبان امسال خبرمی‌دهند.

 

به گزارش سرویس فرهنگیان نوداد (سکوی اجتماعی خبر) معلمان حق‌التدریس در سال تحصیلی جاری فقط حقوق مهر ماه را دریافت کرده‌اند و هنوز برای ماه‌های دیگر حقوق دریافت نکرده‌اند آنها سال تحصیلی گذشته نیز با مشکل تأخیر در پرداخت حقوق مواجه بودند و از ابتدای مهر تا اسفند ماه حقوقی را دریافت نکرده بودند.

برهمین اساس در تدوین لایحه بودجه سال 96 یکی از درخواست‌های وزارت آموزش و پرورش، لحاظ کردن حقوق مربوط به معلمان حق‌التدریس از بند سایر در بند (و) بودجه که مربوط به حقوق و مزایاست، بود، براین‌اساس مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه سال 96، برای پایان بخشیدن به مشکلات مربوط به پرداخت حقوق در آموزش و پرورش مصوبه‌‌ای را داشت که براساس آن دولت باید حقوق کارکنان آموزش و پرورش را به‌صورت ماهانه پرداخت کند و براین‌اساس هر موضوعی که ذیل عنوان حقوق تعریف شود ازجمله حقوق نیروهای رسمی، پیمانی، حق التدریس و سربازمعلمان به‌صورت منظم در هر ماه پرداخت می‌شود.

منصور مجاوری مدیرکل وقت دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش فروردین امسال دراین‌باره گفته بود: برای پرداخت هماهنگ حقوق تمام نیروهای آموزش و پرورش کارهای مقدماتی را انجام داده‌ایم و هم‌اکنون منتظر ابلاغ ضریب حقوقی هستیم. با اجرای این طرح دیگر شاهد تأخیر در پرداخت حقوق معلمان حق‌التدریس، سربازمعلمان و نیروهای قراردادی نخواهیم بود.

اگرچه با این مصوبه مجلس، معلمان حق‌التدریس برای چند ماه همزمان با سایر کارکنان آموزش و پرورش حقوق خود را به‌موقع دریافت کردند اما مشکل تأخیر در پرداخت حقوق مجدد تکرار شد و آنها از آبان امسال تا به امروز حقوقی را دریافت نکردند.

اکبری معلم حق‌التدریسی که از سال 88 به‌عنوان نیروی شرکتی در مدارس فعالیت می‌کند و از سال 94 در پایه سوم ابتدایی مشغول به تدریس است، با اشاره به اینکه از آبان ماه حقوقشان واریز نشده است، می‌گوید: سال گذشته بعد از 6 ماه، اواخر اسفند حقوق معلمان حق‌التدریس را پرداخت کردند، اوایل امسال گفتند با تصویب مجلس، همه معلمان همزمان حقوق دریافت خواهند کرد اما امسال هم تأخیر در پرداخت حقوق داریم؛ به‌ازای تعطیلات مدارس به‌دلیل بارش برف یا آلودگی هوا از حقوق ما کسر می‌کنند و برای این روزهای تعطیل حقوق و بیمه‌ای نداریم، سه ماه تابستان نیز بیمه و حقوق نداریم این در حالی است که معلم حق‌التدریس باید مانند معلمان رسمی تمام روزهای هفته به کلاس درس برود و تمام فعالیت‌هایی را که معلمان رسمی انجام می‌دهند، اجرا کند این در حالی است که در ماه 900 هزار تومان حقوق به ما پرداخت و به‌بهانه‌های مختلف همچون تعطیلات از آن کسر می‌کنند.

تأخیر در پرداخت حقوق معلمان حق‌التدریس موجب تذکرات مختلف نمایندگان مجلس به وزیر آموزش و پرورش شده است علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دراین‌باره گفته است:‌ سازمان امور استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این شرایط باشند، این دو نهاد دولتی باید پاسخگو باشند در شرایطی که بودجه‌ای برای به‌خدمت گرفتن نیروهای حق التدریسی نداشته‌اند چرا نسبت به دریافت خدمات آنان اقدام کردند.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز معتقد است که آموزش و پرورش اولویت دولت نیست و برخی معلمان از سال 88 بدهی پرداخت‌نشده دارند و از سوی دیگر، 10 هزار میلیارد تومان برای صفر کردن بدهی‌های وزارت آموزش و پرورش در سال 96 لازم است و  معمان حق‌التدریس از ابتدای مهرماه تاکنون حتی یک ریال حقوق نگرفته‌اند البته برخی بدهی‌های معلمان توسط دولت به آموزش و پرورش پرداخت شده است اما ظاهراً این وزارتخانه برای پرداخت بدهی معلمان کم‌لطفی کرده و هنوز آنها را پرداخت نکرده است.


 

به گزارش تسنیم در حالی که طبق مصوبه مجلس، درخواست آموزش و پرورش برای لحاظ کردن حقوق مربوط به معلمان حق‌التدریس از بند سایر در بند (و)  بودجه که مربوط به حقوق و مزایاست، عملیاتی شد اما مشخص نیست که چرا پرداخت هماهنگ حقوق معلمان عملیاتی نشد و حالا علاوه بر معلمان حق‌التدریس، سربازمعلمان نیز از تأخیر در پرداخت حقوقشان گلایه دارند به این مسئله باید تأخیرهای طولانی‌مدت در پرداخت حقوق معلمان طرح خرید خدمات آموزشی را نیز اضافه کرد.

البته مسئولان آموزش و پرورش از پیگیری امور مربوط و واریز حقوق معلمان حق‌التدریس در روزهای آینده خبر می‌دهند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: