اخبارجديد
پربیننده ترین

بیکاری و اشتغال در شغل‎های موقت آن هم با حداقل‎های دستمزد به یکی از مشکلات اصلی بیماران خاص بروجرد تبدیل شده است.

کد خبر: ۲۱۲۵۷
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷

به گزارش  بیان روز،شاید بتوان از بیکاری به عنوان یکی از اصلی‎ترین مشکلات بیماران خاص یاد کرد، معضلی که گاه حتی بر بیماری آنان سایه انداخته و همه زندگی‎شان را تحت تاثیر قرار می‎دهد.

 

بسیاری از بیماران خاص بروجرد به ویژه افراد سرپرست و نان‎آور خانواده شغلی نداشته و یا در مشاغل موقت با حداقل‎های حقوق و بدون مزایا مشغول به کار هستند، شغل‎هایی که حتی کمترین‎ها را هم برایشان تامین نمی‎کند.

 

بیکاری بیماران خاص عمدتأ متاثر از دو مقوله ناتوانی ناشی از بیماری بیماران در انجام برخی مشاغل و یا نگاه نادرست جامعه به آنان است، نگاهی که بیماری را مترادف با ناتوانی مطلق می‎داند و چالشی جدی را پیش روی زندگی و معیشت بسیاری از بیماران قرار داده است.

 

کم نیستند، بیمارانی که با وجود تخصص در حرفه‎های مختلف و بهره‎مندی از بهره هوشی بالا زیر سایه نگاه ناصحیح کارفرمایان از فعالیت در محیط‎های کاری بی‎نصیب شده‎اند.

 

اینها همه در حالی است که تحمیل هزینه‎های میلیونی بیماری بر دوش اقتصاد شکننده خانواده‎های بیماران خاص نه تنها آنان را با مشکلات جدی معیشتی مواجه کرده است، بلکه به روند درمان آن‎ها نیز آسیب زده و به جای بهبود روند درمان روحی و جسمی بیماران، این روند را نیز مختل و آسیب‎پذیر کرده است.

 

تغییر نگاه عامه جامعه و کارفرمایان بخش خصوصی به توانمندی بیماران خاص، ایفای نقش خیرین در اشتغالزایی آنان و ورود جدی مدیران و مسوولان به این مقوله از جمله راهکارهایی هستند که می‎توانند، تا حدودی از آلام بیماران بکاهند.

 

رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد می‎گوید: حدود 5 هزار بیمار خاص در بروجرد تحت حمایت این انجمن قرار دارند که قریب به 70 درصد آنان را نان‎آوران خانواده تشکیل می‎دهند.

 

*70 درصد بیماران خاص نان‎آور خانواده هستند

فاطمه یاراحمدی اظهار می‎کند: شاید تنها10 درصد از بیماران بیماران نان‎آور خانواده در بروجرد می‎توانند، هزینه‎های درمانی خود و نیازهای خانواده‎هایشان را به طور کامل تامین و اداره کنند.

 

وی عنوان کرد: به این ترتیب40 درصد باقیمانده از مجموع بیماران خاصی که نان‎آور خانواده بوده و شغلی دارند، به دلیل کافی نبودن درآمد توان تامین هزینه‎های بیماری و خانواده‎های خود را نداشته و با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستند.

 

رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد خاطر نشان کرد: بسیاری از بیمارانی که شاغل بوده و مشغول به کاری هستند، درآمدی ناکافی داشته و نمی‎توانند، با تکیه بر این درآمدها روزگار بگذرانند.

 

  *20 درصد بیماران سرپرست خانوار هیچ شغلی ندارند

یاراحمدی با اشاره به اینکه 20 درصد از بیماران نان‎آور خانواده هیچ شغلی ندارند، تاکید کرد: از سویی بیش از40 بیمار با وجود تحصیلات عالیه و مدارج دانشگاهی هیچ شغلی نداشته و بیکار هستند.

 

رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد تصریح کرد: با این تفاسیر بیماران شاغل نیز به دلیل گران بودن داروها و هزینه‎بر بودن درمان از یک سو و بالا بودن مخارج خانواده از سوی دیگر از پس مخارج زندگی برنمی‎آیند.

 

یاراحمدی با متفاوت خواندن هزینه‎های درمان در خانواده‎های دارای بیماران خاص در مقایسه با دیگر خانواده‎ها گفت: تحمیل هزینه‎های مداوم دارو و درمان بر دوش این خانواده‎ها بسیار سنگینی می‎کند.

 

وی اظهار کرد: از سویی بیکاری بیمارانی که نان‎آور خانواده بوده و هزینه‎های درمانی بالایی نیز دارند، فشار مالی مضاعف و شکننده‎ای را بر معیشت آنان تحمیل می‎کند.

 

  

*کارفرمایان علاقه‎ای به جذب نیروی بیمار ندارند

‎رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد به نقش بیماری بیماران در بیکاری آنان اشاره و عنوان کرد: ناتوانی در انجام کارهای سنگین و بدنی آن هم به دلیل ناتوانی‎های جسمی ناشی از بیماری به خودی خود در بسیاری از موارد امکان اشتغال را از آنان سلب می‎کند.

 

یاراحمدی تاکید کرد: از طرفی کارفرمایان مایل به جذب نیروهایی هستند که با همه ظرفیت و بدون درگیری با بیماری کار کرده و از سلامت کامل جسمی برخوردار باشند، با این تفاسیر بیماری بیماران خاص مانعی در به کارگیری آنان از جمله در کارخانجات و شرکت‎های خصوصی است.

 

وی بیان کرد: طبیعی است که کارفرمایان به دنبال جذب نیروهای کار سالم هستند، نه استخدام نیروهایی که باید ساعات و زمانی را به درمان‎شان اختصاص دهند.

 

رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد تصریح کرد: از همه اینها گذشته تنها حدود 10 درصد از بیماران تحت پوشش خدمات این انجمن جزو طبقه متوسط به بالا هستند، به عبارت بهتر اکثر آنها جزو طبقات پائین جامعه و درگیر با مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند.

 

یاراحمدی در ادامه از رایزنی‎های فراوان با مدیران کارخانجات و فعالان بخش خصوصی با هدف اشتغالزایی برای بیماران خاص خبر و ادامه داد: متأسفانه پیگیری‎ها در این باره تاکنون نتیجه‎ای به دنبال نداشته است.

 

*انجمن بیماران خاص اسپانسر می‎خواهد

وی افزود: پس از دوندگی‎های فراوانی مکانی برای ایجاد کارگاه فعالیت و اشتغال به کار تعدادی از بیماران خاص بروجرد فراهم شده است، اما به دلیل ناآگاهی با بازار فروش و حرفه‎ای درآمدزا تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.

 

این مسوول بیان کرد: امکان راه‎اندازی دو کارگاه در فضای تعبیه شده وجود دارد، اما در وهله نخست باید بدانیم که چه کاری را آغاز کرده و چگونه بازار هدف مطمئنی برای محصولاتمان داشته باشیم.

 

یاراحمدی اظهار کرد: در حقیقت انجمن بیماران خاص بروجرد به وجود یک مشاور یا اسپانسر برای مشاوره‎دهی در خصوص ایجاد کارگاه و بازار فروش مطمئن محصولات تولیدی در آن نیاز دارد.

 

وی ادامه داد: بدون شک راه‎اندازی کارگاه‎ها علاوه بر اشتغالزایی تعدادی از بیماران و تامین بخشی از هزینه‎های درمانی آن‎ها، موجب تقویت روحیه کار در بین آنان می‎شود.

 

  

 

*مسوولان برای اشتغال بیماران خاص آستین بالا بزنند

یکی از بیماران بروجردی مبتلا به ام اس گفت: یک بیمار مبتلا به ام اس در هر ماه بالغ بر 2 میلیون تومان برای هزینه‎های درمانی، تهیه اقلام دارویی، درمان‎های ورزشی، رژیم غذایی و مواردی از این دست هزینه می‎کند.

 

مهدی گراوند 26 ساله که مدرک کارشناسی رشته کامپیوتر را دارد، اظهار کرد: این در حالی است که بسیاری از بیماران بروجرد به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی مراحل درمان خود را به طور کامل طی نمی‎کنند.

 

وی عنوان کرد: بیش از 60 درصد بیماران مبتلا به ام اس در بروجرد به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی روند با مصرف نکردن و یا کاهش میزان دوز تجویزی داروها درمان خود را کامل نمی‎کنند که مسلمأ به درمان آن‎ها آسیب می‎زند.

 

این بیمار بروجردی که هم اکنون بیکار بوده و شغلی ندارد، افزود: موقعیت‎های کاری زیادی در برخی شهرها داشتم، اما به دلیل عوارض جسمی بیماری آن‎ها را از دست دادم.

 

گراوند با اشاره به اینکه بیماری ام اس موجب خستگی مفرط فکری، عصبی، روحی و جسمی در فرد بیمار می‎شود، ادامه داد: این بیماری همچنین روی عضلات حرکتی تاثیر می‎گذارد، بنابراین بیماران نمی‎تواند، در هر شغلی مشغول به کار شوند.

 

گراوند تاکید کرد: از سویی در موارد زیادی نیز پس از آنکه کارفرمایان متوجه بیماری بیماران خاص می‎شوند، دیگر حاضر به ادامه فعالیت کاری آن‎ها نیستند و اینگونه بسیاری از آنان شغل خود را از دست می‎دهند.

 

وی بیان کرد: همچنین نوع نگاه عامه جامعه به یک بیمار خاص خیلی می‎تواند، شغل، درآمد و در نهایت زندگی و معیشت این قشر از جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

این بیمار بروجردی اظهار کرد: اگر چه بیماران خاص عمدتأ افراد باهوش بوده و توانمندی‎های زیادی در انجام کارها دارند که حتی مسوولان نیز از کمترین کمک‎ها در حق آنان دریغ می‎کنند.

 

گراوند تصریح کرد: سرمایه‎گذاری مسوولان، خیرین و حتی فعالان بخش خصوصی در راستای ایجاد اشتغال و تقویت منابع درآمدی بیماران خاص زمینه را برای حل بسیاری از مشکلات آنان فراهم می‎آورد.

 

 منبع خبر: فارس

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: