اخبارجديد
پربیننده ترین
رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر:

رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر گفت:با برنامه ریزی و همکاری دستگاه های اجرایی عضو شورای سلامت شهرستان،شیوع بیماری سالک در کانون های این بیماری کاهش پیدا کرده است.

کد خبر: ۲۱۶۹۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰

به گزارش  بیان روز،علی بابایی رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان اظهار داشت:امسال بیماری سالک در سطح شهرستان نسبت به سال‌های گذشته به‌ویژه در روستاهایی که کانون این بیماری بوده کاهش‌یافته است.

وی بیان کرد:این موفقیت که در سایه تلاش مجموعه شورای سلامت با محوریت شبکه بهداشت ودرمان بودجود آمده نباید پیش‌گیری را کاهش دهیم زیرا محدود کردن مراحل پیش‌گیری موجب افزایش این بیماری می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر افزود: بر این اساس کمیته استانی جهت پیش‌گیری از بیماری سالک مصوباتی داشته که این مصوبات برای ادارات شرح وظایفی دارد،امیدواریم مدیران به انجام آنها توجه لازم داشته باشند.

بابایی عنوان کرد:انتظار داریم فرماندار شهرستان ،ادارات را در زمینه پیش‌گیری از بیماری سالک جهت همکاری و مشارکت با شبکه بهداشت ملزم نماید.

وی گفت:شبکه بهداشت پل‌دختر جهت همکاری مقدار سم لازم و نیروهای ناظر را در اختیار قرار خواهد داد و دهیاران و بخشدار مرکزی نیز تراکتور و نیروی کار را جهت سم‌پاشی روستاها آماده کنند.

وی با بیان اینکه نخاله‌های ساختمانی و زباله از کانون‌های اصلی رشد سالک هستند عنوان کرد:بنابراین شهرداری نخاله‌ها و زباله‌ها را تا سه کیلومتر خارج از محدوده شهر دفن و مکان آن را سم‌پاشی کند تا به کانون سالک تبدیل نشوند.

این مسئول با بیان اینکه با توجه به این‌که کانون بیماری سالک روستاهای اطراف شهر است اذعان داشت:سگ‌های ولگرد و جوندگانی مانند موش اطراف زباله‌ها و نخاله‌ها جمع می‌شوند که چنانچه سالک در آنجا باشد به‌عنوان واسطه و میزبان پشه سالک عمل می‌کنند و موجب شیوع آن می‌شوند.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر با تاکید براینکه شهرداری اتلاف سگ‌های ولگرد را در دستور کار خود قرار دهد اضافه کرد:سگ‌های ولگرد در این مکان‌ها پرسه می‌زنند و زمانی که جا برای این "گونه" باز می‌شود به مناطق جدید مهاجرت می‌کنند ممکن است به سطح شهر ورود پیدا کرده و باعث شیوع این بیماری در شهر شوند.

بابایی یادآور شد:با توجه به شیوع بیماری‌های انگلی در فصل گرما ادارات آب و فاضلاب شهری و روستایی با همکاری خانه‌های بهداشت لوله‌هایی که دچار شکستگی شده را شناسایی و ترمیم کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: