اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت:رودخانه کشکان با دبی 3350مترمکعب در ثانیه رکورد سیلاب و این حجم آب را شکست.

کد خبر: ۲۲۲۸۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۲

به گزارش  بیان روز،رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان شب دوشنبه در ستاد مدیریت بحران شهرستان پلدختر  با اشاره به اینکه میانگین بارش پس از ورودسامانه اول  به استان تاکنون 81 میلیمتر را نشان می دهد ،اظهار داشت: پس از محاسبات انجام گرفته به مدیریت بحران اعلام کردیم در صورت وجود  60 میلیمتر بارندگی طی مدت  زمان 9 ساعت ریزش یک سیلاب در حدود 400متر مکعب ایجادمی شود.

وی با بیان اینکه دبی کشکان در این سیل رکورد شکست افزود:سیلابی که سال 84 درپلدختر رخ داد 3090 مترمکعب برثانیه بود  بنابراین  براساس آمارهای موجودسیلاب روز دوشنبه را رودخانه کشکان یک بار به خودش دیده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت:دبی سیلابی رودخانه کشکان در ساعت 8 صبح روز دوشنبه  1200 متر مکعب برثانیه بوده است  ،در ساعت 10 صبح 2200 مترمکعب برثانیه و در ساعت 12 صبح  دبی این رودخانه به 3350 مترمکعب برثانیه رسیده که یک دوره بازگشت تا حداقل 100 ساله را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه سامانه اول در محدوده شهرستان پلدختر ومعمولان مشکلات عدیده ایی ایجادکرده است افزود:مجددا سازمان هواشناسی اعلام کرده است که از بعد از ظهر روز دوشنبه تا عصر سه شنبه یک سامانه جدید وارد می شود که 50 تا 60 میلیمتر ریزش را درپی خواهدداشت.

دو پیش بینی یکی توسط مرکز پیش بینی هواسناسی ودیگری توسط مرکز تحقیقات  آب کشور صورت گرفت که اعتقاد پیش بینی مرکز تحقیقات آب  براین بود که این سامانه بارشی بین 100 تا 200میلیمتر می تواند ریزش داشته باشد.

 میرزایی با اشاره به ورود سامانه جدید به آسمان استان ، تصریح کرد: سیلاب اخیر به 5 نقطه درمسبر جاده خرم آباد-  پلدخترآسیب وارد کرده ومنجر به  مسدود شدن این محور و تخریب پل ها شده است.

وی با بیان اینکه چون نقطه تمرکز جمعیتی شهرستان درشهر پلدختر قراردارد تهدیدات سیلاب در شهر بسیار مهمتر است عنوان کرد:درسیلاب سال 97 بخشی از دیوار ساحلی تخریب شد که سیلاب  روز دوشنبه این تخریب را توسعه داده وباعث فرسایش کناری شده  وبه سمت خانه های مردم در حرکت است  لذا باید ترمیم شود.

وی تصریح کرد: در این سامانه جدید که امروز صبح شروع به بارش کرده احتمالا شدت بارش ها ظرف 4 یا 5 ساعت صورت می گیرد و درنقاطی که دیواره حفاظتی ندارد آب وارد شهرخواهدشد.

میرزایی یادآور شد:براثر شدت بارندگی موج بارشی که در شهرستان داشته ایم، روستاهای مورانی ،گل گل ،بابازید ،چم مهر و ضلع غربی معمولان  دچار آسیب شده  اند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: