اخبارشهرستان
اخبارجديد
پربیننده ترین

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در کردستان 16.1 درصد اعلام کرد که براساس این نرخ،پس از لرستان در جایگاه دوم کشور از نظر بیکاری قرار گرفته است.

کد خبر: ۸۴۱۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۷

به گزارش بیان روز به نقل از ترابر نیوز،مرکز آمار ایران نتایج تفصیلی آمارگیری نیروی کار در پاییز سال 92 را ارایه کرد که بر اساس آن نرخ بیکاری در این فصل در کشور معادل 10.3 درصد و تعداد بیکاران نیز بیش از دو میلیون و 401 هزار نفر بوده است.

بر اساس این گزارش بالاترین نرخ بیکاری در دوره مورد بررسی مربوط به زنان گروه سنی 20 تا 24 سال با 46.8 درصد بود.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر در کل کشور 10.3 درصد بوده که در بین استان ها، لرستان با 18.9 درصد بالاترین نرخ بیکاری و کردستان با 16.1 درصد در مکان دوم قرار گرفته، و پایین ترین نرخ بیکاری با چهار درصد مربوط به استان گلستان است.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی در بین استان های کشور نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 10 ساله و بیشتر در استان های اردبیل با 43.1 درصد در جایگاه نخست قرار دارد و پس از آن استان های آذربایجان غربی با 41.5 درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

براساس این گزارش، استان سیستان و بلوچستان با 28.7 درصد پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی را به خود اختصاص داده، در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 36.7 درصد به دست آمده است.

مقایسه نسبت اشتغال در بین استان های کشور نشان می دهد استان اردبیل با 37.6 درصد بالاترین، و استان سیستان و بلوچستان با 24.7 درصد پایین ترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده اند.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نسبت اشتغال در کل کشور 32.9 درصد بوده است.

شاخص نرخ بیکاری نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، بیکار هستند و در مقابل نرخ اشتغال نشان می دهد چند درصد از جمعیت فعال، شاغل هستند بنابراین، بررسی نرخ بیکاری به طور ضمنی بررسی نرخ اشتغال نیز هست.

بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 ، استان کردستان یک میلیون و 493 هزار و 645 نفر جمعیت دارد که 66 درصد شهری و 34 درصد را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.

براساس این آمار جمعیت 10 ساله و بالاتر شاغل این استان 420 هزار نفر بوده که 27.50 درصد آن در بخش کشاورزی ، 24 درصد در بخش صنعت 40.3 درصد در بخش خدمات و 8.2 درصد فعالیت نامشخص و اظهار نشده دارند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: